Sağlıklı Hayat İçin 7 Süper Tavsiye

Sağlıklı Hayat İçin 7 Süper Tavsiye  konumuzu tavsiyelerimizle detaylandırıyor olacağız. Ancak bir soru soralım önce. Sağlığınızı ne  derece önemsiyorsunuz?. Aslında şu an bu satırları okuyor olmanız sağlığınıza değer verdiğinizi gösteriyor. Ancak elbette herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşınca gösterilen bir çözüm arama reaksiyonuda olabilir. O halde hemen başlangıç aşamasında şunu önemle belirtelim.

Sağlığınıza sağlık problemleri ile karşılaşmadan önce özen gösterin ve dikkat edin. Örneğin aşırı soğuk su içmenin boğaz açısından zararlı olduğunu bile bile aşırı soğuk su içmeye devam edip sonra boğaz problemi yaşayınca çözüm aramaktansa aşırı soğuk su içmeyi kesmeniz daha doğru bir davranıştır.

Öncelikli çizgimiz bu olmalı. Biz bu çizgi doğrultusunda sizlere sağlıklı bir hayat için 7 süper tavsiyede bulunacağız. Makalemizde belirttiğimiz gibi davrandığınız takdirde kuşkusuz tavsiyelerimizin çok faydasını göreceksiniz.

Sağlıklı Hayat İçin 7 Süper Tavsiye

1 – Yılda Bir Defa Genel Sağlık Taraması Yaptırın

Bu çok önemli. Düzenli olarak en az yılda bir defa genel sağlık taraması yaptırmak, kan değerleri, tansiyon, şeker, kolesterol seviyesi gibi tüm ölçümleriniz vücudunuz hakkında size net bilgi verecek. Böylece hangi organınızda yada vücudun genelinde ne tür bir sorun varsa öğrenmiş olacak bu bilgiye göre gerekli tedaviyi sürecini başlatıp ilgili sağlık probleminden kurtulabileceksiniz.

2 – Sağlıklı Ve Düzenli Beslenin

Birinci maddeyi uyguladınız. Örneğin vücudunuzun su düzeyi düşük çıktı. O halde günlük su alımınızı artırmanız gerektiğini ve bunu düzenli olarak uygulamanız gerektiğini artık biliyor olacaksınız. ( Aşağıdaki maddede detaylı açıklamayı bulacaksınız. ) Buna bağlı olarak düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturmalısınız. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek her açıdan çok önemli.

Genel sağlık taraması neticesinde çıkması muhtemel sorunlarında ortadan kaldırılmasına vesile olması açısından sağlıklı bir karar olacaktır. Beslenme düzeninizi şeker ve rafine tuzdan uzak, daha sade ve protein açısından zengin gıdalarla yeni baştan düzenlemelisiniz.

3 – Uykusuz Kalmayın

Düzensiz bir hayat ve aşırı seviyeye çıkan uykusuzluk gerek beyin için gerekse tüm vücut için oldukça zararlı. Bu aşamada kaliteli bir düzenleme şart. Günlük en az 7 – 8  saat uyku bütün vücudun daha sağlıklı ve dinç olmasına sebep olacaktır.

Uyumanız gereken saatlerde televizyon karşısında oturup sizin için hiç bir fayda içermeyen dizi filmler, programlarla vakit harcamanız oldukça gereksiz bir davranış olacaktır. Zira uykusuz kaldığınız takdirde ertesi gün bunun neden olduğu sorunları bütün bedeninizle bizzat yaşayarak görebilirsiniz.

Uykusuz kaldığınız zaman;

  • Beyniniz bundan son derece olumsuz etkilenir. Aşırı ve sürekli uykusuzluk neticesi beyin hücreleri ölmeye başlar.
  • Hafıza problemleri ve ciddi unutkanlıklar ortaya çıkmaya başlar
  • Dikkat ve odaklanmada sorunlar belirir
  • Bağışıklı sistemi ciddi anlamda zarar görür
  • Ciltte problemler ortaya çıkar
  • Kaslarda güçsüzlük ve baş dönmesi yaşanır
  • Gözler zarar görür ve görmede azalma başlar
  • Çeşitli sinirsel bozukluklar ortaya çıkar

Yukarıdaki bu maddeler uykusuzluğun sebep olacağı problemlerden sadece birkaçı. Gün içinde bütün işlerinizi halledin. Evinizde aileniz ve sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanı tüm aileniz açısından düzene sokmanız ve buna disiplinli bir şekilde uymanız çok önemli. Her gün bütün aile açısından en az 23:00 – 24:00 saatleri yatağa girme vakti olmalı.

4 – Stresi Zihninizden Tamamen Atın

Stres tüm hastalıkların tetikleyici sebebidir. Şunu unutmayın stresle çözülen hiç bir sorun yok. Herhangi bir problemle karşılaştığınızda onu stresle çözemezsiniz. Aksine stres tüm hayatınızı ve genel vücut sağlığınızı başından sonuna olumsuz etkileyen bir zehir gibidir.

Stres durumunda siz farkında olmasanız bile öncelikli olarak nefes alıp vermenize sebep olan solunum sisteminiz bundan son derece olumsuz olarak etkilenmeye başlar. Bağışıklık sistemi süratle bu olumsuzluğa eşlik eder,  kaslar gerilir,  kalp damar sistemi sinyal vermeye başlar, sindirim sisteminde problemler ortaya çıkar, üreme sistemi, hormonal sistem, saçlarınız, gözleriniz kısaca bütün vücut ciddi olarak süratle çökmeye başlar.

Oysa baştada belirttiğimiz gibi strese girmenize sebep olan sorunu stresle çözemezsiniz. Dahası siz strese girmek için dünyada bulunmuyorsunuz. Sakin, soğukkanlı, hayata her an pozifit bir bakan, sevgi dolu bir davranış şekli benimsemek daha doğru ve akılcı olandır.

5 – Spor Yapın

Hareketsizlikte tıpkı stres gibi çok tehlikeli bir tetikleyicidir. Kalp rahatsızlıklarında, damar tıkanıklıklarına, dikkat dağınıklığından, kan dolaşımında meydana gelecek bozulmalara, cilt hastalıklarından, sindirim sistemi problemlerine kadar bir çok hastalık hareketsizlik neticesi ortaya çıkar. Dünyanın Yaratılışında hareketsiz monoton bir düzen yoktur. Bütün evren hareket halindedir. Zira hareketsizlik çöküş demektir.

Hiç beklemeyin. Ertelemeyin. Bir spor salonuna kaydolun ve yaşınıza uygun bir çalışma programı ile düzenli olarak spor yapmaya başlayın.

Tabi spor yapmak için spor salonuna kaydolmak elbette şart değil. Bir doktor yada konunun uzmanı tarafından yaşınıza ve fiziksel durumunuza uygun belirlenecek egzersizlerle her gün evinizde düzenli olarak spor yapabilirsiniz. Bu süreç günlük en fazla 1 saatlik zamanınızı alacaktır. Bu kısacık süre dahi size çok geliyor ve “uzun spor programları için vaktim yok” diyorsanız en azından her gün düzenli olarak 5 – 9 kilometre yürüyebilirsiniz. Ama kesinlikle aksatmadan bunu mutlaka  uygulamalısınız. Zira unutmayın vakit ayırmaya değer gördüğünüz herşeyi ancak sağlıklı olursanız yapabilirsiniz.

Masa başında çalışıyorsanız şu kurallara mutlaka riayet edin;

  • Her 20 – 30 dakikada bir mola verin ve kalkıp dolaşın.
  • Her defasında el parmaklarınızı 15 – 20 defa açıp kapatın.
  • Başınızı hafifçe sağa, sola, öne ve arkaya hareket ettirin.
  • Ayak parmaklarınız üzerine 10 – 15 defa kalkıp inin.
  • Omuzlarınızı dairesel hareketlerle 10 defa arkaya 10 defa öne hareket ettirin
  • Her iki elinizle belinizi sağdan ve soldan kavrayıp hafifçe 10 defa sağa sola eğilin

6 – Olumlu düşünün ve sevgi dolu olun

Olumlu düşünmek ve hayata sevgi dolu bakmak sizin daha zinde olmanız için oldukça önemli. Gülümseme, olumlu düşünme, sevgi dolu bir zihin yapısı genel vücut sağlığına son derece olumlu etki eder. Bu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Gerek işyerinde gerek evinizde sakin ve soğukkanlı olun. Olumsuz olduğunu düşündüğünüz bir olay karşısında hemen öfkelenmek yerine sakin ve akılcı bir davranışla yaklaşın.

Evde çocuğunuzun bir hatası karşısında küplere biner durumlara gelmeyin. Bir zamanlar sizinde çocuk olduğunuz aklınıza gelsin. Sakin, sevecen, şefkat dolu affedici bir tarzda yaklaşın. Eşinize yardım edin. Sevdiklerinize karşı her zamankinden daha çok sevgi sözleri söyleyin. İltifat edin. Olumlu bakış açınız sürekli olsun ve bunda disiplinli bir kararlılık gösterin.

7 – Her Gün Düzenli Olarak Bol Su İçin

Susamayı beklemeksizin bir su içme düzeni belirlemeli ve buna mutlaka uymak için özen göstermelisiniz. Su içmek için susamayı beklemek oldukça hatalı bir davranıştır. Zira susuzluk hissettiğiniz zaman diliminde zaten vücudunuzdaki su miktarı ciddi oranda düşmüş demektir. Susama ise ortaya çıkan bu susuzluğun uyarı sinyalidir. Her gün en az 2 litre kaliteli su içmelisiniz. İçtiğiniz su kaliteli olmalı zira sıvı maddelere insan sağlığı için ölümcül derecede zararlı çok çeşitli kimyasal madde ve toksinler karışabilir.

Temiz ve kaliteli su açısından evinizdeki yada işyerinizdeki musluk suyunu imkânlarınız dahilinde arıtma cihazları ile arıtarak içebilir, dışarıdan su alırken cam şişede, PH değeri yüksek ve itibari yapısı kanıtlanmış markaları tercih edebilirsiniz. Böylece içtiğiniz suyun kalite seviyesi yüksek oranda artmış olacaktır.

 

“Sağlıklı Hayat İçin 7 Süper Tavsiye” üzerine bir yorum

 1. Sağlıklı Hayata Tavsiyeleri adına okuduğum en kaliteli makale. Okuyucuya ilettiğiniz bu tür kaliteli bilgiler için kendi adıma çok teşekkür ederim. Bu maddeleri uygulayacağım. Sizleri takipteyim. Başarılar. Tayfun Kaşıkçı.

  Cevapla

Yorum yapın