Hızlı Kilo Vermek İçin 7 Bilimsel Tavsiye

Hızlı Kilo Vermek İçin 7 Bilimsel Tavsiye  sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz konusunda oldukça faydalı bir makale olacak. Biliyorsunuz günümüz dünyasında teknoloji ile iç içe yaşayan insanın en büyük sorunlarından birisi aşırı kilolar. Sürekli masa başında geçen zamanlar, yoğun koşuşturma ve stresle dolu iş hayatı. Kısa zaman kalıpları içine yerleştirilmiş yağ ve kalori dolu öğünler. Ayak üstü fast fooda tarzı sağlıksız beslenmeler. Peki nasıl kilo vereceksiniz?.

Zira sağlıklı bir hayat fazla kilolardan kurtulmakla mümkün. Bu bilimsel olarakta kanıtlanmış bir gerçek. Sağlıklı olmak için fit ve ideal kiloda olmalısınız. İyi ama bu nasıl olacak?. Tabiki tüm hayat tarzınızı baştan ayağa değiştirerek. Nasılmı?. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için Hızlı Kilo Vermek İçin 7 Bilimsel Tavsiye başlıklı makalemizi sonuna kadar okuyun ve uygulamaya başlayın.

Hızlı Kilo Vermek İçin 7 Bilimsel Tavsiye

1 – Rafine Tuzu Hayatınızdan Çıkarın

Evet ilk önceliğiniz rafine tuzu hayatınızdan geri dönüşü olmayan bir şekilde çıkarmak olmalı. Bol tuzlu yemeye alışmış olabilirsiniz. Fakat keskin bir kararlılık ve azimle bu alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Zira söz konusu olan sağlığınız. Unutmayın mutlaka kilo vermelisiniz.

Rafine tuzdan uzak dururken aynı zamanda bol tuzlu paketlenmiş gıdalardan, patlamış mısır, aşırı tuzlu kavrulmuş ay çekirdeği, cips gibi mamüllerdende uzak durmanız gerekecek. Ciddi anlamda besleyicilik değeri olmayan, yağ ve kilo olarak size geri dönen bu ürünleri tek kalemde bırakmanız elbette yararınıza olacak. Hemen şimdi daha bu maddeyi okuyup bitirmeden bu işi kafanızda bitirin. Artık rafine tuz, cips, patlamış mısır ve benzeri ürünler hayatınızda yok.

2 – Ekmeği Hayatınızdan Çıkarın

Çok zor diyebilirsiniz. Fakat unutmayın ekmek üzerindede çok fazla manipülasyonlar yapılıyor. Belki başlangıç aşamasında hemen ekmekten vaz geçmek zor gelebilir. O halde mutlaka tam buğday ekmeği yada kepekli ekmek tercih edin. Zira beyaz ekmek buğdayın tüm yararlı özelliklerinden arındırılarak oluşturulur ve içeriğinde bir çok kimyasal katkı maddesi barındırır.

Ayrıca her gün yediğiniz miktarında çok altına düşürün. Onun yerine yediğiniz yemek oranını artırın. Her gün 5 – 6 dilim ekmek yiyorsanız bu miktarı yarısına kadar indirmeniz çok yerinde bir karar olacaktır. Bundan kararlı ve azimli olun. Unutmayın ekmek yemeden yaşayan ve oldukça sağlıklı olan insanlar var.

2 – Sabah Kahvaltısını Mutlaka ve Sağlam Yapın

Sabah kahvaltısı şartı kararlılık ve azimle mutlaka uymanız gereken  ikinci önceliğiniz. Sabah kahvaltısına her sabah en az 15 dakikanızı ayırın ve katkısız yumurta, peynir, zeytin, tereyağı gibi gıdalardan oluşan bir menü oluşturun. Sabah kahvaltısına vaktim yok bahanesini üretmek yerine her saban 20 – 30 dakika daha erken kalkabilirsiniz.

Yukarıdaki maddede tuzu hayatınızdan çıkarın dedik fakat bu tuz rafine tuz. Gerçek tuzu tabiki tamamen çıkarmayacaksınız hayatınzıdan. Örneğin yumurtanızı elbette tuzsuz yemeyeceksiniz. Fakat kullanacağınız tuz mutlaka kaya tuzu olmalı. Birçok yöresel pazarda ve markette kolayca kaya tuzu bulabilirsiniz. Gerçek tuz sağlıklı olandır. Yeterli miktarda kullanabilirsiniz. Kahvaltınız yukarıdada belirttiğimiz üzere protein, tahıl ve vitamin açısından oldukça zengin olsun.

3 – Yemeği Dışarıda Yemekten Vazgeçin

Zira artık günümüzde insan hayatı hiç sayılıp artık herşeye acımasız bir ticari gözle bakılıyor. Bu tür bir ortamda size yemek diye sunulan maddenin hangi yağdan ne tür malzemelerden yapıldığını bilemez sağlık oranından emin olamazsınız. Bu yüzden eğer zorunlu değilseniz dışarıda yemek yeme alışkanlığınıza hemen şimdi bunu kesin bir kararla son verin.

Fakat tabiki işiniz gereği eğer dışarıda yemek yemek durumundaysanız yemek yapımında kullandığı malzemeler açısından en kaliteli lokanta yada yemek firmasını tercih etmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Hatta mümkünse yapılan yemeklerin içerik malzemelerini net olarak öğrenin. Zira söz konusu olan sizin sağlığınız.

4 – Hareketli Olun Mutlaka Spor Yapın

Spor ve hareketli yaşam olmazsa olmazınız olmalı. İşiniz gereği sürekli masa başında çalışıyor olabilirsiniz. Fakat kesinlikle kendinizi oturmanın tembelliğine alıştırmayın. Sürekli oturmayın işinize mutlaka en az 30 dakikada bir kısa molalar ekleyin. Kalkıp dolaşın. Çayınızı ofisin dışında iş merkezinin koridorunda veya gidip çay ocağında için.

Unutmayın sürekli oturmak ve hareketsiz yaşam bir çok hastalığın en önemli tetikçisi. Hareketsiz kaldığınız süreç içinde omurganız ciddi anlamda aşınır, göğüs kafesinizde bozulmalar başlar, kan dolaşımınızda düşüş meydana gelir, yeterli oksijen almayan vücut giderek çökmeye başlar ve bütün hastalıklar için ciddi anlamda kapı aralanır.

İşiniz sağlığınızdan önemli değil kuşkusuz. Kaldıki sağlığınız gittikten sonra iş yapamayacaksınız. O halde hemen zihninizde kesin kararınızı verin ve masa başı işinizde her gün en 30 dakikalık molalarınızı düzenleyin. Oturduğunuz yerde kafanızı sağa sola düzenli olarak çevirip boyun kaslarınızı çalıştırın. Ellerinizi açıp kapatarak parmaklarınızı çalıştırın. Yürüyün.

Her gün düzenli olarak uygulanacak tempolu yürüyüş çok önemli. Başlangıç için her zaman otobüs yada tranvayla gittiğiniz yerlere yürüyerek gitmek iyi bir adım olacak. Yada aracınız varsa 100 metre ilerideki markete dahi araçla gitme alışkanlığınızı hemen şimdi zihninizde vereceğiniz etkili bir kararla bırakın.

Bakın yürüyüş yapmanın faydaları neler;

  • Metabozlimanız hızlanır böylece kilo vermeniz daha süratli gerçekleşir.
  • Kanınızdaki kolesterol düzeyi düşer
  • Yüksek tansiyondan uzak olursunuz
  • Bağırsaklarınız daha düzenli çalışmaya başlar
  • Kaslarınız daha güçlü olur
  • Enerji seviyeniz artar
  • Endorfin salınımı artar ve kendinizi daha dinç ve zinde hissedersiniz

Bunlar yürüyüş yapmanın sadece belli başlı faydaları. Ancak şunu belirtelim bunu sürekli ve düzenli olarak yapmalısınız. Kesin bir karar ve bu kararı uygulayacak disiplin şart. Bunu sağladıktan sonra geriye sadece uygulamak kalıyor.

 

5 – Sigarayı Bırakın Yada Ciddi Anlamda Azaltın

Her maddede sürekli vurguluyoruz. Sağlığınız önemli. Sizin içinde böyleyse o halde sağlığınıza engel olan herşeyi tereddütsüz silip atmalısınız. Sigaranın kilo vermeyle ne ilgisi var diyebilirsiniz. Bu net olarak tespit edilmiş bir durum değil elbette. Fakat şu bir gerçek ki sigara içtiğiniz durumlarda tatlılar, pastalar, cips ve kızartmalarda hayatınızda her zaman yer alacak.

Zira bir sigara tiryakisi için sigara ile birlikte bir dilim pasta yada bir tabak cips çok zevkli bir atıştırmalık demek. Oysa aynı zamanda sağlığınız için ciddi anlamda büyük bir olumsuzluk. Zihninizi bütün bu olumsuz alışkanlıklardan temizleyin. Bunun için önce kesin ve geri dönülmez disiplinli bir karar verir ve kararınızı uygulamaya geçirin. Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız.

6 – Akşam Yemeklerinizde Mutlaka Sebzede Olsun

Sebze yemeklerini sevmiyor olabilirsiniz. Fakat marul, havuç, turp, kırmızı lahana gibi sebzelerden oluşan harika bir salata sofranıza mutlaka bulunmalı. Üzerine limonda sıktığınız bu salata vücudunuzun sebze açısından gerekli ihtiyacına cevap verme açısından oldukça akılcı bir davranış olacaktır.

7 – Gece Öğünlerine Artık Son Verin

Evet artık gece yemek yeme alışkanlığınızıda kesinlikle sonlandırmalısınız. Gece yiyip yatıyorsunuz. Peki ne oluyor?. Gece dinlenmesi gereken vücudunuz yediğiniz yiyecekleri öğütmek, hazmetmet için sürekli çalışmak durumunda. Yani vücudunuza bir tür işkence uygulamış oluyorsunuz.

Dahası o sırada uyuyor olduğunuz için yediklerinizin tamamı kilo olarak size geri dönecek. Zira tam anlamıyla hareketsiz bi durumdasınız. Buna en baştan engel olmak için sürekli vurguladığımız üzere öncelikle zihninizde bu işlemi bitirin ve “artık gece yemek yemeyeceğim” şeklinde radikal bir karar verin.

Akşam yatmadan en az bir saat önce içeceğiniz birkaç bardak su yemek yeme isteğinizin önüne geçmede size yardımcı olacaktır. İçtiğiniz suyun içine bir dilim limon atıp birkaç saniye beklettikten sonra içmeniz aynı zamanda oldukça sağlıklı olacaktır.

Ayrıca akşam yemeğinden sonra örneğin yatma vaktinizden bir – iki saat önce bir avuç kuruyemişte ( badem – ayçekirdeği vs ) gece açlığınızı giderip yemek yeme isteğinizi bastıracaktır. Fakat yukarıda belirttiğimiz üzere öncelikle zihninizde bitirmelisiniz bu işi. Kararınız net ve kesin olmalı. Hani sürekli söylediğimiz gibi söz konusu olan sizin sağlığınız.

Yorum yapın