En Çok Okunan Malatya Haberleri

En Çok Okunan Malatya Haberleri başlığı ile önemli bir noktaya dikkat çekmeyi hedefledik. Söz konusu önemli nokta Malatya ‘nın en fazla hangi noktada haber konusu oluşturduğu.

Daha önceki yazılarımızda diğer illerimizin dikkat çeken haberlerini yazarkende odak noktamız buydu. Bu makale bir bakıma hangi ilimiz nesi ile ünlü? sorusununda bir cevabı niteliğinde.

Örneğin Erzurum bir bakıma kışı ile ünlü. Dolayısı ile dikkatler en fazla bu noktaya odaklanıyor. Sürekli olarak her yıl aynı haberler ön sırada. En önemli odak noktası kış. Oysa Antalya tam aksine sıcak bir ilimiz. Bu ilimizin odak noktası tatil bölgeleri. Haberlerde en çok bu yönde.

Peki Balıkesir? Tabiki Ayvalık ilçesinin adını alan Ayvalık Tostu ile. Bu tostu bilmeyen varmı? Ünü ve lezzeti Balıkesir Ayvalık ilçesinin sınırlarını bile aştı. Artık Türkiye ‘nin her bölgesinde Ayvalık Tostu bulabilmeniz mümkün. Ve diğer illerimiz. Şimdiki konumuz ise Malatya Haberleri.

Kısa Malatya Tarihi

Malatya ilimiz Doğu Anadolu bölgemizde yer alır. 2022 yılı itibariyle tahmini nüfusu 900 bine yaklaşmaktadır. Malatya eski bir yerleşim alanı. Tarihi M.Ö 4000 yılına kadar uzanıyor. Ayrıca son derece önemli ticaret noktalarında bulunuyor.

Hititlerden günümüze Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar çeşitli devletlerin sınırları içinde yer aldı. Çok sevdiğimiz değerli illerimizden biri Malatya. Hatta Malatya isminin Hititlerde bal anlamını çağrıştıran “melid” kelimesinden geldiği bile düşünülmektedir.

Malatya aynı zamanda ülkemizin büyük şehir kademesindeki illerinden biridir. Çok sayıda tarihi eser ve yapıya ev sahipliği yapıyor. Eski yerleşim birimlerinden Arslantepe yine Malatya ‘da yer alır. Burası aynı zamanda Anadolu ‘nun en eski şehir devletlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Dolayısı ile Unesco’nun geçici kültürel mirası listesinde de kayıtlı.

Malatya Mutfağı

Malatya Haberleri demişken Malatya Mutfağı hakkında konuşmadan geçmek olmaz. Malatya ilimiz aynı zamanda son derece zengin bir yemek kültürüne sahiptir.  Her birinin ayrı ayrı kileri bulunan Malatya mutfaklarında genellikle bakır kaplar kullanılır. Tabi bu kaplar düzenli olarak kalaylanmaktadır.

Malatya ekonomisinin büyük bölümü tarım ve hayvancılığa dayanır. Dolayısı ile beslenme kültürüde buna uygun yapıda seyreder. Bulgur ve un Malatya mutfağında en dikkat çeken ve öne çıkan malzemeler.

Ayrıca kurutulmuş gıdalar Malatya ‘da yeni bir sektör olarak kendini gösteriyor. Hatta bu sektör sadece Malatya ‘da kalmayıp ülkemizin dört bir yanına Malatya Pazarı şeklinde yayılmıştır. Zira günümüzde her ilimizde bir Malatya Pazarı görmek mümkün.

Buraya kadar tamam. Biz En Çok Okunan Malatya Haberleri olarak açtık konuyu. Ancak henüz bu konuya temas etmedik. Neden? Çünkü aşama aşama gelmeliydik. Öylede yaptık. Her ilimizde olduğu gibi Malatya ‘nında her mevsim sürekli bahsedilen, en çok okunan haberleri var.

Peki bu ne olabilir? Bir ipucu sunalım. Malatya dünya çapında hangi ürünü ile ünlü? Ya da şöyle soralım. Türkiye’nin tüm illerinde açılan Malatya Pazarlarında en çok öne çıkan kendisinden en çok bahsedilen ürün ne?  Evet hatırladınız. Kayısı. Kendi adıyla anılan Malatya Kayısısı.

Malatya Kayısısı

Malatya ilimizin adıyla anılan kayısının ana vatanı aslında Türkistan, Orta Asya ve Batı Çin’ide içerisine alan çok geniş bir bölge.  Tarihsel veriler bu yönde bilgi veriyor. Fakat bu bilgi bir zandan ibaret.

Binlerce yıl önce kayısı bu bölgede biliniyordu. Dahası aynı zamanda tarımıda yapılmaktaydı. Ülkemize Büyük İskender’in seferleri sırasında getirilmiştir. Zira ülkemiz toprakları ve iklim yapısı kayısının yetişmesi için son derece uygun yapıda.

Böylece artık Türkiye ve özelde Malatya kayısının ikinci vatanı oldu. Bununla birlikte Roma ve Pers savaşları sırasında dünyanın bir çok bölgesinede dağılmıştır.

Yaş kayısı üretiminde Türkiye Dünya çapında birinci sıradadır. Türkiye’yi İspanya, İtalya, İran, ABD, Fransa, Yunanistan takip eder.

Gündemdeki 6 Malatya Kayısısı Haberi

“En Çok Okunan Malatya Haberleri” üzerine 3 yorum

  1. Tam nokta atışı diyebilirim. Evet sonuna kadar haklısınız. Malatya Haberleri içerik açısından en fazla Kayısımız konusunda gündem olur. Hatta dünya çapında bu böyledir. Bu bilgi için teşekkür ediyoruz.

    Cevapla
  2. Bir Malatyalı olarak Malatya Haberleri konusunu özellikle Kayısıyı burada görmek beni sevindirdi. Teşekkürlerimi sunuyorum.

    Cevapla
  3. Bir Malatyalı olarak Malatya Haberleri konusunu burada görmek sevindirici. Siteniz çok kaliteli. Malatya ile ilgili daha fazla bilgi görmek isteriz. Şimdiden teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın