Amerikada Ev Almak İsteyenlere 4 Önemli Tavsiye

Amerikada Ev Almak dünya çapında çoğu insanın hayali.  Özellikle ABD vatandaşı olmayanlar için ev satın almak Amerikan rüyasının büyük bir parçasıdır.  Zira Amerikada ev almak kalıcı bir istikrar sağlamanında temeli olarak görülüyor.

Tabiki bunun haricinde finansal bir varlık amacıyla yatırım yapmak isteyen yatırımcılarda var. Bu çerveçevede Yabancılar ABD’de mülk satın alabilir mi sorusu sık sorulan bir sorudur. Bir diğeri ise ABD’de bir mülk satın almanın size oturma izni vermesi konusudur.

Bu soruları yanıtlayacağız ve yabancıların ABD’de ev satın almak için neye ihtiyaç duyduğunu ayrıntılarıyla anlatacağız. Dahası Amerikada ev alma hayalinizin gerçekleşmesine vesile olacak keskin tavsiyelerde bulunacağız.


Amerikada Ev Almak

Amerikada kredi son derece önemlidir. Bu özellikle ev satın alırken geçerli olan kritik bir unsur.  Örneğin ABD’deki normal bir ev fiyatı yakın zamanda 287.148 dolardı. Fakat ortalama ev fiyatları 2024 yılında yüzde 1,4 artarak 395.100 dolara yükseldi.

Ancak çoğu insanın bu miktardaki bir nakit parayla ev satın almaya gücü yetmez. İşte burada devreye kredi giriyor. Yani Amerikada ev almak için finansman desteğine ihtiyacınız olacaktır.

Ancak bankalar ve kredi merkezleri herkese kredi vermiyor. Bunun için sağlıklı bir kredi puanına ihtiyacınız vardır. Mortgage kredinizde en iyi faiz oranını elde etmek için 760 civarında veya daha yüksek bir kredi puanı gerekiyor.

Faiz aslında borç almanın maliyetidir, dolayısıyla faiz oranı ne kadar düşük olursa kredi de o kadar ucuz olur. Ancak bu aynı zamanda uzun yıllar borcu fazlası ile geri ödeme anlamına geliyor.


ABD Vatandaşı Olmayanlar İçin Ev Satın Almak

Amerikan vatandaşı olmayan bir yabancı ABD’de ev satın alabilir mi? Evet alabilir.  Zira Gayrimenkul satışlarında vatandaşlık şartı yoktur. Ancak ABD’de ev satın alınca size oturma iznide verilmiş olmaz. Bu gerçeği net olarak bilmeniz gerekiyor.

ABD vatandaşı olmayanlar sadece ev alabilirler. Fakat tabiî ki bunun yanı sıra kredi almaya da hak kazanabilirler.  Kredi veren kurumlar, konut kredisi almak isteyen yabancılardan aşağıdakileri isteyecektir:

 • En az 720, ideal olarak 780 veya daha yüksek bir kredi puanı
 • %20 peşinat veya daha fazlası
 • Sosyal Güvenlik Numarası veya ITIN
 • En az üç yıl sürmesi beklenen mevcut ABD merkezli bir gelir kaynağı
 • En az iki yıldır ABD’de olduğunuzun kanıtı
 • En az iki yıllık ABD merkezli iş deneyimi

Görüldüğü gibi son derece zor bir süreç sizi bekliyor olacak. Peki bu zorlu süreci aşarak Amerikada ev nasıl alacaksınız. İşte bunun için size önemli tavsiyelerimiz olacak. Uygulama aşamasında işlerinizin son derece kolaylaştığını göreceksiniz.


Amerikada Ev Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Bu tavsiyeler Amerika’da ev satın alma sürecinizi çok daha kolay ve daha ucuz hale getirmeye yardımcı olacaktır:

 1. Kredi puanınızı iyileştirin. En az 760 puan almayı hedefleyin.
 2. Yabancı deneyimli profesyonel bir emlakçıyla çalışın.
 3. Bireysel vergi mükelleri numarası ( ITIN ) alın.
 4. Mortgage yatırımı için profesyonel bir firma ile anlaşın


Bu 4 maddeyi şimdi başlıklar halinde açıklayalım.


1 – Kredi Puanınızı İyileştirin

ABD’de yabancı olarak konut kredisi alabilmek için öncelikle iyi bir kredi notu elde etmeniz gerekmektedir. Kredi puanınız ne kadar güçlü olursa, gelecekteki ev kredinizin faiz oranı da o kadar uygun olur.

Halihazırda bir ABD bankanız ve kredi kartı hesabınız yoksa, bu adıma öncelik verin ve kredi geçmişinizi oluşturmaya başlamak için yaklaşık üç – altı aylık bir bütçe ayırın. Sıfırdan başlıyor olacaksınız. Ancak merak etmeyin sonuç sevindirici olacaktır.

 

2 – Profesyonel Emlakçılarla İrtibat Kurun

Gayrimenkul bulurken, değerlendirirken ve finanse ederken, yalnızca yerel uzmanlığa sahip lisanslı acenteleri bulmak değil, aynı zamanda uluslararası bir ev alıcısı olarak karşılaşabileceğiniz karmaşık işlemlerde tavsiyelerde bulunabilecek acenteleri bulmak da önemlidir. Hatta işin en önemli kısmı burasıdır.

Nitelikli bir ekibin kurulması biraz zaman alacaktır; ortaklardan tavsiye isteyin, web sitesinde arama yapın, emlak rehberlerinde yerel kişileri bulun ve referansları kontrol edin. Sonuçta, bu profesyonellerin getirdiği uzmanlık, deneyimin daha az stresli olmasına yardımcı olacaktır.


3 – Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası (ITIN) Alın

Amerikada ev almak için Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarasına (ITIN) ihtiyacınız vardır . ITIN, Sosyal Güvenlik Numarası almaya uygun olmayan kişilere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilmektedir.

ITIN almak için, W-7 Formunu doldurmak üzere bir Onaylayıcı Kabul Acentesi (CAA) ile iletişime geçmeniz gerekir; ABD’de ve uluslararası alanda kabul edilen CAA’ların listesi için » Amerikan İç Gelir Servisi Web Sitesi  «  göz atabilirsiniz.


4 – Profesyonel Bir Firma İle Anlaşın

Bu aşama aslında diğer tüm süreçlerden de kurtaracaktır. Çok büyük bir kolaylık. Zira profesyonel bir firma ile yurtdışı mortgage yatırımı için anlaştığınızda tüm aşamalar sizin adınıza firma tarafından yürütülmeye başlayacaktır.

Bu madde için tavsiyemiz yurtdışı yatırım kiralama ve finans şirketi Investhome Inc. Zira Investhome Inc. ile başlayacağınız kira yatırımında aynı zamanda 30 yıl kredi kullanma imkanına da sahip olacaksınız. Bu başlangıç için.

  • ABD Vatandaşı olmanız gerekmiyor.
  • Sadece %35 peşinat ile başlayabilirsiniz
  • SSN veya ITIN numarası gerekmez. ( çok önemli )
  • 30 yıl sabit kredi imkânı elde edersiniz.
  • Sadece turistik vizenizin olması yeterli
  • Başlangıçta 1.500.000 USD kredi kullanma imkânı (min 75.000 USD) elde edeceksiniz.
  • Tüm bu işlemler için kefil gerekmiyor

Şuradan » İnvesthome | www.investhome.com  firmaya ulaşabilirsiniz.


Sonuç

Türkiye ‘de yaşayan biri için Amerikada ev almak sürecini konuştuk. Bu sürecin nasıl daha kolay yürütüleceği çerçevesinde 4 tavsiye sunduk.  Elbette maddelerin hepsi önemli. Ancak dikkat ederseniz 4. Ve son madde aslında hepsini kapsayan ve tüm işlemleri sizin adınıza yapan yürüten bir sistem.

İşlerin hem daha kolay hem daha hızlı sonuçlanması için Investhome ile çalışmak iyi bir strateji olacaktır.  Bir yatırımcı yada bireysel olarak kendiniz için ev satın almak isteyen biri olabilirsiniz. Her iki durumda da profesyonel danışmanla çalışmak size fayda sağlayacaktır. Bunun için şirketin web sitesinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Yorum yapın