1 Tavsiye Koltuk Altı Tüyleri Nasıl Alınmalı?

Vücudunuzda bulunan ve sürekli temizlenmeyi gerektiren tüyler dünya genelinde iki farklı metodla temizlenmekte. Bu iki metod kökten temizleme ve yüzeyden temizleme olarak litaratüre geçmiş bulunuyor. Tüylerin kökten temizlenmesi işleminde vücudumuzda bulunan tüyler kökünden çekilerek temizlenir. Bu en etkili metoddur. Yüzeysel temizleme işleminde ise cilde en yakın olan bölgeden tüyler kesilerek temizleme işlemi yapılır.

Koltuk altı tüylerinizi temizlerken tıraş bıçağı veya tüy dökücü krem kullanmamanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde koltuk altı temizleme işlemi uyguladığınız bölgede ciddi tahrişler oluşabileceği gibi yer yer kabarmalarda görülebilir. Dahası tıraş bıçağı yada tüy dökücü kremlerle yapılan epilasyon işlemleri tüylerin eskisinden oranla daha fazla çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle koltuk altı gibi hassas ve özen gerektiren bölgelerinizi kökten çekme yöntemini kullanarak temizlenizde her açıdan fayda var.

Koltuk Altı Epilatörü Nasıl Kullanılmalı?

Koltuk altı tüylerinizi temizlemek için döner başlıklı epilasyon aletlerini tercih edebilirsiniz. Bu akılcı bir yol olacaktır. Epilasyon aletleriyle yapacağınız temizleme işleminde döner başlık koltuk altı bölgenizde dikkatli bir şekilde dolaştırırken alete yakalanan tüyler kökünden çekilerek alınır. Bu sayede herhangi bir tahriş oluşmadığı gibi koltuk altı bölgeniz daha uzun süre temiz kalabilir.

Şunu belirtmekte fayda var. Artık günümüzde üretilen her bir epilasyon aletinin hassas ve dikkat gerektiren bölgeler için ayrı bir özel başlığı üretilmekte ve satın alırken aldığınız aletle birlikte size sunulmakta. Eğer sizin almış olduğunuz epilasyon aletiniz eski ve özel bir başlığa sahip değilse bu durumda epilasyon aletinizi koltuk altı tüylerinizin çıktığı bölgenin tam aksi yönünde kullanmalısınız. Böylece o bölgeyi kısa sürede ve daha iyi temizleyebileceğiniz gibi batık, tahriş olma, kabarma ve kıl dönmesi gibi sorunlarında en baştan önüne geçmiş olursunuz.

Koltuk Altına Ağda Nasıl Uygulanır?

Koltuk altı tüylerinizi kaliteli bir epilasyon aletiyle temizleyebileceğiniz gibi sıcak yada soğuk ağda vasıtasıyla da temizleyebilirsiniz. Bu çok önemli ağda, koltuk altı tüylerinin çıktığı yöne doğru sürülmelidir. Buna özellikle dikkat etmelisiniz. Sürdüğünüz ağdayı temiz bir bez vasıtasıyla tüy çıkış yönünün tam aksi yönünde olabildiğince hızlı çekip işlemi bitirebilirsiniz.

Ağda, epilatöre göre daha avantajlı aynı zamanda daha etkilidir. Bunun sebebi hem cilde peeling uygulamasından hem de aynı zamanda tüylerin daha uzun süre çıkmamasını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Önemli bir noktayıda vurgulayalım. Ağda yapmak için tüylerinizin tam anlamıyla uzun olması gerekiyor. Aksi taktirde yaptığınız ağda işleminde istediğiniz başarıyı yakalayamazsınız.

Ayrıca herhangi bir ek masrafa girmeden evde kendi ağdanızı yapabilirsiniz. Üstelik içeriği kimyasal madde içermediği için daha sağlıklı olacaktır. Pratik ev yapımı ağda tarifimiz sizin için.

Ev Yapımı Ağda Malzemeleri

  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 Adet Limon
  • 1 Su Bardağı Su

Önce 2 adet limonu iyice sıkıp suyunu çıkarın. 2 su bardağı şekeri plastik bir kasenin içine dökün ve üzerine limon suyunu ekleyin.  Bunların üzerine bir bardak suyu ilave edin ve tamamını küçük bir tencerede ocağın üstüne alın. Kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynatın.  Kaynayan madde gri karamel renge bürünmeye ardından koyulaşmaya başlayıncaya kadar karıştırmaya devam edin.

Koyu ve orta sertlikte yapışkan kıvama geldiğinde ocaktan indirip soğumaya bırakın. Zarar vermeyecek ve herhangi bir cam kabı kırmayacak seviyede soğuduktan sonra cam kavanoz içine boşaltıp oda sıcaklığından biraz daha serin bir ortamda muhafaza edin.  Ev yapımı ağdanız hazır.

Ağda Veya Epilasyon İşlemini Gerçekleştirdikten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ağda veya epilasyon işlemi gerçekleştirdikten sonra mümkün olduğunca kimyasal madde içeren merhem, losyon, deodorant, parfüm, roll on gibi ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Zira ağda veya epilasyon işlemi uygulandıktan sonra cildiniz oldukça hassas bir yapıya sahip olacaktır. Hassaslaşmış bu bölgeye zaman içerisinde uygulanan kimyasal ürünler ilerleyen zamanlarda size değişik deri sorunları yada cilt kanseri olarak geri dönüş yapabiliyor.

Ayrıca epilasyon işlemini gerçekleştirdikten sonra kesinlikle 1 – 2 saat süreyle banyo yapmayın ve duş almayın. Zira koltuk altı kıl kökleri bu süre zarfında yeni işlemden çıkıp tam anlamıyla açık olduğundan su ile beslenmesi ve tüylerinizin beklediğinizden daha kısa sürede uzaması durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Kuşkusuz koltuk altı tüylerinin temizlenmesindeki amaç oluşabilecek kötü kokulara engel olmak. Toplumda bakımlı ve temiz bir birey olarak yer almak. Zira gerek iş hayatında gerekse aile ortamlarında sürekli insanlarla iç içeyiz. Hiç kimsenin temizlenmemiş bakımsız vücudundan çıkan kokularla diğer bireyleri rahatsız etmeye hakkı yoktur. Bu yüzden toplumdaki herkes temizleme ve hijyenden başka oluşabilecek terleme gibi durumlarıda en aza indirmek için özel çaba sarfetmesi elbette kişinin kalitesininde bir göstergesi olacaktır.

Peki aşırı terlemeyi önlemek için ne yapabilirsiniz. İşte yöntemler;

Mutlaka en az bir defa Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir şeklinde arama ve araştırma yapmışsınızdır. Zira evet haklısınız koltuk altı terlemesi aynı zamanda kötü kokularıda beraberinde getirir ve ortaya çıkan koku bizzat sizi bile rahatsız eder. O zaman başkalarının halini bir düşünün. Bir iş toplantısında yada eşiniz veya nişanlınızla bir yemek esnasında bir anda koltuk altınızdan gelen kokuyu hissettiğinizde bütün neşeniz kaçacaktır.

Peki koltuk altı terlemesi nasıl engellenir?. Bu soruya önce terlemenin gerekliliği ve oluşumuna bakarak cevap vermekte fayda var. Zira terleme vücut için çok önemli bir ihtiyaçtır. Toksinler terleme yoluyla vücuttan atılır. Terleme aynı zamanda vücut ısısının vücuda uygun seviyede tutulması görevinide yerine getirmektedir.

Gün İçinde Bol Su İçmelisiniz

Terleme esnasında vücuttan kökü kokuların çıkmasına engel olmanın yollarından biri gün içinde bol su içmektir. Günlük 2,5 – 3 litre su tüketimi çok faydalı olacaktır. Böylece daha fazla tuvalet ihtiyacı hissedecek iç organlarınızın suyla temizlenmesine sebep olabileceksiniz. Her gün bu şekilde su tüketimine dikkat ettiğiniz takdirde vücuttaki toksinlerin aynı zamanda tuvalet sırasında idrarla vücuttan çıkmasını sağlayacaksınız. Bu sayede terleme esnasında oluşabilecek kötü kokularda çok büyük oranda ortadan kalkmış olacaktır.

Alkoldan Uzak Durun

Alkol içeren tüm içki türleri yüksek oranda toksin içerdiği için aşırı terlemeyi ciddi oranda tetikler. Süratli ve aşırı derecede fazla terleme meydana gelir. Bu ter vücutta alkol vesilesiyle biriken toksinle birleşince ortaya tam anlamıyla berbat bir koku çıkacaktır. Çözüm alkoldan kesinlikle uzak durmak.

Spor Yapın Kilo Verin

Fazla kilolu insanlar her daha fazla terler. Zira fazla hatta aşırı fazla kilo gün içinde kişinin normal rutin işleri sırasında daha fazla enerji ve efor sarfetmesine neden olacaktır. Vücut aşırı enerji harcarken bu arada çok fazla zorlanma sebebiyle terleme oluşacaktır. Düzenli spor yapıp kilo vermeye başladığınız anda terlemenizdeki azalmayı bizzat gözlemleyebileceksiniz.

Kıyafet Seçimi Çok Önemli

Vücut sağlığı açısından kıyafet seçimi çok önemli. Derinizdeki gözenekleri ciddi anlamda kapatan, vücudu adeta boğan sentetik türü kıyafetler yüksek oranda terlemeye sebep olacaktır. Bu tip giysiler oluşan ter kokusunu üzerine adeta mıknatıs gibi çeker. Kıyafetinizin üzerinde kuruyan ter kokusu berbat bir kokuya sebep olacaktır.

Gerek genel sağlığınız açısından gerekse bu tip terlemeleri önlemek açısından kıyafetlerinizde pamuklu ürünleri tercih etmekle birlikte aşırı dar giyinmektende kaçınmalısınız.

Aldığınız Gıdalara Dikkat Etmelisiniz

Genel sağlığınız içinde bu çok önemli bir maddedir. Aşırı baharat içeren gıdalar, yüksek kafeinli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Özellikle şeker beslenme menünüzden kesinlikle çıkarmanız yada en fazla seviyede azaltmanız gereken bir maddedir. Bununla birlikte soğan ve sarımsak tüketiminde mutlaka bir azaltma programı uygulamalısınız. Bu sayede terleme azalacak aynı zamanda genel olarak daha sağlıklı olabileceksiniz.

Yorum yapın