5 Madde de Halıdan Leke Çıkartma Tavsiyesi

Üstüne titrediğimiz halılarımız. Onlar en çok kullanılan ev eşyaları. Dolayısı ile çok sık kirlenebiliyorlar. Hiç beklemediğiniz bir anda lekelenmeleri, yıpranıp bozulmaları mümkün. Buna engel olmak için son derece titiz bir halı bakımı uygulamak gerekiyor. Eviniz halı yıkamaya müsaitse kendi ortamınızda kendi halı temizliğinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak çoğu insanın evi buna müsait değil. Dahası halı temizliğini kendiniz yapsanız bile bazı lekeler oldukça zorlu. Onları çıkarmak profesyonel bilgi birikimi gerektiriyor. Yani Halıdan Leke Çıkartma sanıldığı gibi kolay değil.

Sık karşılaştığınız halı lekesi problemlerine farklı temizleme metodları denemiş olabilirsiniz. Bu süreçte en etkili çözüm hangisi? Genel çoğunluk olarak halı leke çıkartma ürünleri ön plana çıkarılabilir. Bunlar özel olarak üretilmiş kimyasal leke çıkarıcılardır. Ancak, şu bir gerçek ki bu kimyasallar ne kadar etkin ve güçlü olurlarsa olsunlar, doğru yöntemle kullanılmadığı takdirde onlar da başarısız kalacaktır. Dahası kullandığınız kimyallar halınızda temizlik yerine zehirli ortamlar oluşmasına zemin hazırlayabilir. Zira insan sağlığı için zararlı kimyasallardan bahsediyoruz.

Tavsiye Bloğu olarak uzun bir araştırma yaptık. Son derece önemli kaynakları taradık. Konunun uzmanları ile görüştük. Ve sizler için adeta rehber niteliğinde bir makale hazırladık. Bu yazıda doğru halı temizliği ve etkili leke çıkarma yöntemlerini okuyacaksınız. 5 Madde De Halıdan Leke Çıkartma Tavsiyesi bir klavuz gibi. Uyguladığınız takdirde en zorlu lekeleri bile kolaylıkla temizlemeniz mümkün. Hazırsanız başlayalım. Okumaya devam edin.

Halıdan Leke Çıkarmanın 5 Aşaması

1 – Önce Halıdaki Islaklığı Kurutun

Halıdaki lekeden kurtulmak için lekeyi hedefleyin. Onun bulunduğu yeri önce mevcut katı yada sıvı kalıntılardan tamamen arındırmalısınız. Halı yüzeyinde toz, su yada çay kalıntısı gibi herhangi bir madde kalmamalı.  Örneğin çay lekesini temizlemeden önce tüm sıvı çayı kağıt havlu ile çekerek nemi alın. Ardından ve çay otu kalıntılarını temizlemeyin.

Aksi halde çay kalıntıları halınızın derinliklerine gömülüp lekeyi yayar. Bu durumda işiniz çok daha zorlaşacaktır. İşlem için bir rulo kağıt havluyu alın. İlgili bölgeye dikkatli bir şekilde bastırın. Aşırı baskı uygulamayın. Her defasında farklı bir yaprak kağıt havlu ile tüm sıvıyı kurutuncaya kadar orta şiddette baskı ile devam edin.

2 – Kalıntıları Elektrikli Süpürge İle Çekin

Halı üzerindeki içecek sıvısı tamamen kurumalı. Örneğin çayın sebep olduğu ıslaklığı iyice kurutun. Tamamen kuruduğuna kanat getirdiyseniz ikinci aşamaya geçebiliriz. Şimdi leke üzerindeki çay otu kalıntılarını temizleyebilirsiniz. Ancak bu aşamada da dikkatli olmak gerekiyor. Zira esas olan bu kalıntıları başka taraflara sıçratmadan temizlemek. İlgili bölgeye elektrikli süpürgeyle vakum işlemi uygulamanız yeterli olacaktır.

3 –Kimyasal Uygulama Yapmayın

Halı leke temizleyicisi gibi isimlerle satılan kimyasal temizlik maddeleri uygulamayı düşünebilirsiniz. Ancak bekleyin. Zira bu tür solüsyonların içeriğinde genellikle beyazlatıcı kimyasallar olabiliyor.  Bu yüzden kimyasal uygulama yapmayın. Zira böyle bir davranış halınıza ciddi anlamda kalıcı zarar verebilir. Kimyasal işlem yapmadan önce Sirkeli Su İle Leke Çıkarma işlemi yapabilirsiniz. Marketlerde satılan beyaz sirke tercih edilebilir.

Sirkeli su uygulaması için bir bardağın yarısına sirke yarısına su doldurun. İyice bütünleşmiş sirkeli su karışımı elde edin. Temiz ve pamuklu bir bezi elde ettiğiniz karışıma daldırın. İyice ıslattıktan sonra leke üzerine 3 saniye baskı uygulayıp bırakın. Ardından pamuklu bezin kuru bir tarafını sirkeli suya batırıp aynı işlemi yapın. Bunu en az 5 defa uygulayın. Hemen sonrasında sirkeli su ile ıslanan bölgeyi kağıt havlu ile iyice kurutun. Bu işlem büyük oranda etkili olacaktır. Dolayısı ile kimyasal kullanmanıza gerek bile kalmadan lekeyi çıkarabileceksiniz.

4 – Lekeli Bölgeye Karbonat Uygulayın

Hepimizin bildiği karbonattan söz ediyoruz. Sadece halı değil birçok maddenin temizliğinde oldukça etkili bir maddedir. Bir çay kaşığı karbonatı lekenin üzerine dökün. Üzerine birkaç damla beyaz sirke dökün. Sirke karbonatta biraz nemlilik oluştursun. Şimdi pamuklu bezle hafif baskı uygulayarak leke üzerinde gezdirin ve bırakın. Bu işlemle nemli karbonatı tüm lekeye nüfuz ettiriyoruz. Herşey tamamsa 30 dakika bekleyin. Süre sonunda elektrik süpürgesi ile bölgeye vakum uygulayın. Karbonatı vakumla iyice çekin. Daha sonra temiz duru bir su ve pamuklu temiz bezle lekeli bölgenin dışına taşırmadan hafifçe silip durulayabilirsiniz. İşlem tamam. Lekeden eser kalmayacaktır.

5 – Temizlediğiniz Bölgeyi Yıkayıp Durulayın

Yukarıdaki 4 maddeyi eksiksiz uyguladıysanız leke kalmamış demektir. Şimdi son bir yıkama durulama işlemi yapacağız. Neden? Halımız eski lekesiz haline gelsin ve toparlansın diye. Lekesinden arınmış bölgeye normal bir sabunu hafif ıslatarak 15 – 20 saniye aşağı yukarı hareketlerle sürün. Pamuklu temiz bir bezi ıslatıp bastırarak silin. Ardından bütün köpüğü gidecek şekilde durulayıp süpürgeyle çekerek kurutun. Halıdan leke temizleme sürecini başarı ile bitirdiniz. Hepsi bu kadar.

Sonuç

Halıdan Leke Çıkarma olarak adlandırdığımız bu bir dizi işlem sonrası halıdaki leke çıkacaktır. Böylece leke çıkarma operasyonumuz %98 – %100 oranında başarı ile sonuçlanmış olur. Dikkat ederseniz herhangi bir kimyasal kullanmadan 5 aşamalı işlemi bitirdik. Zor olmadı. Bununla birlikte ciddi bir tecrübe edinmiş oldunuz. Ancak her ihtimale karşı olumsuz bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Panik yok. Mutlaka eksik yaptığınız bir aşama olmuştur. Zira halının lekelenmesi beraberinde telaşa sebep olur. Sakin kalın. Bu durumda aynı işlemleri sırasıyla tekrar uygulamak etkili olacaktır. Lekenin çıkmama sebebi ilk andaki tedirginlikle hata yapmaktır. Bu heyecanla halıyı temizlemeye çalıştıysanız yukarıdaki aşamaları doğru yapamazsınız. Böyle bir durumda lekenin geniş alana derinlemesine yayılması gibi bir sonuçla karşılaşmanızda mümkün.

Tavsiyemiz sakin ve soğukkanlı kalarak aynı işlemleri baştan yapmanız. Ancak dikkat. Önce sakin ve soğukkanlı olun. Bu çok önemli. Yapılan hataların çoğu telaş ve heyecan sebebiyle ortaya çıkar. Son derece sakin bir davranış sergileyin. Ümitsizlik asla yok. Şimdi en başa dönün. 1 aşamadan başlayarak 5. aşamaya kadar ciddi bir dikkatle tekrar uygulama yapın. Sonucun ne kadar başarılı olduğunu görmek keyiflenmenize sebep olacak.

Araba Aksesuar Tavsiyeleri (9 Yeni Nesil Ürün)  başlıklı makalemizi okudunuzmu?

 

“5 Madde de Halıdan Leke Çıkartma Tavsiyesi” üzerine bir yorum

  1. Çok başarılı tavsiyeler. O kadar aradım kahve lekesini çıkarmak için doğru içeriği burada buldum. Nokta atışı tebrikler. Desteğiniz için teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın