Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? 9 Etkili Tavsiye

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?  Bu kadar çok soruyla karşılaşınca şaşırdınız. Buda ne şimdi? Başlıkta soru. Yazı girişinde soru. Tabiki bilmiyoruz kardeşim. Ve bunun için burdayız diyorsunuz. Tamam merak etmeyin. Evet soruyu cevaplamak için burdayız. Sizde öyle. Çünkü nereye nüfuz ederse etsin sizin için korkutucu. Nasıl olmasın? Tükenmez kalemin bıraktığı zorlu lekeden bahsediyoruz.

Tükenmez kalemden bulaşan leke temizlenmesi en zor lekelerden biri. Yada öyle bilinir. Peki gerçekten öylemi? Özellikle kıyafetlerinize yada halınıza bulaşan tükenmez kalem lekesi en büyük problem. Bununla karşılaştığınızda eliniz ayağınıza dolaşıyor. Bütün keyfiniz kaçıyor. Lekeyi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız sonuna kadar okuyun. Zira makalemiz çok faydalı olacak.

Bu yazıda şunların çözümünü okuyor olacaksınız;

Peki. Şimdi konuyu pekiştirmek adına tekrar soralım. Nereye bulaştığı farketmez. Tükenmez kalem lekesine karşı nasıl bir çözüm geliştirdiniz? Hangi oranda başarılı oldunuz? Cevap yok. Zira kesin çözümü bilmiyorsunuz.

Aslında bu konudaki bütün bildiklerinizi unutun. Uyguladığınız ancak başarılı sonuç alamadığınız çözümlerin tamamını zihninizden atın.

Kahvenizi alın ve makalemize odaklanın. “Abi gömleğime tükenmez kalem mürekkebi bulaştı kahveden bahsediyorsun lütfen hemen çözümü söyle” telaşından hemen uzaklaşın. Bu, çözüme yönelik stratejik bir davranış olacak. Merak etmeyin makalemiz tükenmez kalem lekesine karşı kesin çözüm sunuyor. Başlayalım;

1 – Halıdaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki tükenmez kalem lekesini temizlemek için önce zihninizi temizleyin. Eski bildiklerinizi unutun. Ve sakin olun. Başlıyoruz. Bunun için bir bardak suya iki çay kaşığı karbonat atın. Yarım limon sıkın. Ve iyice karıştırın. Şimdi hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz. Bu arada bir rulo kağıt havlu ve pamuklu temiz beze ihtiyacınız olacak. Başlayalım;

Uygulama Adımları

1 – Lekenin üzerine hafifçe kağıt havlu bastırın. Ancak asla lekeyi dağıtmayın.

2 – Yeni bir kağıt havlu koparın. Ve baskı işlemini tekrar uygulayın.

3 – Tamamen kuruma oluşuncaya kadar baskıya devam edin.

4 – Temiz ve pamuklu bir bezi yaptığınız karışımla iyice ıslatın.

5 –  Islak bezi lekenin üzerine yerleştirip 10 saniye basılı tutun.

6 – Bezi durulayın. Karışımla tekrar ıslatın ve 5.maddeyi yeniden uygulayın.

7 – Bezi tekrar durulayın. Sadece lekeli bölgeye bastırarak dairesel şekilde silin.

8 – Önce kağıt havlu ile iyice bastırarak ıslaklılığı iyice alın.

İşlem tamam. Leke çıkmış olacaktır. Ancak daha yüksek etki için Halıdan Leke Çıkartma Tavsiyeleri başlıklı makalemizi uygulayabilirsiniz.  Tüm bu çalışmalar sonucunda leke halıdan tamamen temizlenecektir.

2 – Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan tükenmez kalem lekesi çıkarma işlemi sizin açınızdan daha zor olabilir. Zira eğer tükenmez kalem lekesi sıvı halinde ise, bu durumda sakin ve dikkatli olun.

Vakit geçirmeden şu işlemleri yapabilirsiniz;

 • Sıvı mürekkebi kağıt havluyla çok fazla baskı uygulayıp dağıtmadan çekin.
 • Beyaz sirke ile ıslattığınız pamuklu bezle birkaç defa hafif bastırıp ıslatın.
 • Bitkisel bir detarjan ve pamuklu bez ile dışarıdan içe dairesel olarak silin.

 

3 – Tay Tüyü Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Tay tüyü koltuk hassas bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile temizleme sırasında koltuğun deforme olmaması çok önemli. Bunun için yoğun bir dikkat gerekiyor. Tay Tüyü Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar konusunda yine beyaz sirkeyi şiddetle tavsiye edeceğiz.

Zira beyaz sirke asidik özelliktedir. Bu sebeple lekeler üzerinde çok etkilidir. Dahası sağlık açısından herhangi bir risk taşımadığı için güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca beyaz sirke tay tüyü zemine zarar vermeyecektir.

Uygulamayı şöyle yapabilirsiniz;

 • 1 çorba kaşığı bitkisel deterjan
 • 2 çay kaşığı beyaz sirke
 • 1 bardak su ve çeyrek dilim limon

Bütün bunları temiz ve derin bir kapta iyice karıştırıp limonu karışıma sıkın. Karışımı lekeli alana dışarı taşırmamaya dikkat ederek uygulayın. Dışarıdan içe doğru silerken fazla baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. İşlem sonrası 10 – 15 dakika bekleyin. Süre sonunda soğuk suyla ıslatılmış pamuklu bir bezle durulayın.

 

4 – Kıyafetten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize tükenmez kalem lekesi bulaştıysa hemen panik yapmayın. Panik lekenin kalıcı olması ile sonuçlanabilir.  Özellikle bu saten bir elbise ise çok üzülebilirsiniz. Saten konusunda Saten Elbise Bakımı konulu makale size destek olacaktır.  Konumuza dönelim. Sürekli vurguladığımız gibi öncelikle sakin ve soğukkanlı olun.

Zira dikkatle ve soğukkanlı yapılan ilk müdahale çok önemli.  Leke kıyafetinizde kurudu ise işiniz daha kolay. Eğer leke sıvı haldeyse bir saç kurutma makinası ile lekeyi kurutun yada kağıt havlu ile hafif baskı uygulayarak ıslaklığı alın.

Yapmanız gereken işlemler;

 • Asla çamaşır suyu yada türevi maddeler kullanmayın.
 • Bitkisel deterjanı bir bardak su ile karıştırın.
 • Pamuklu bezle lekeli bölgeye baskı uygulayın.
 • Kıyafetinizdeki tükenmez kalem lekesini asla ovarak çıkarmaya çalışmayın.
 • Önce tampon uygulamaları yapın.
 • Leke görünmez hale geldiyse işiniz büyük oranda tamam.
 • Artık kıyafetinizi her zamanki gibi normal yıkama programı ile yıkayabilirsiniz.

 

5 – Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deriden tükenmez kalem lekesi çıkarma konusunda işiniz biraz daha kolay. Beyaz sirke yine çok iyi bir çözüm.

Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Lekeli bölgeyi beyaz sirke ve limon karışımı ile dışarı taşırmadan hafifçe silin.
 • Bütün işlemlerde lekeyi dışarı taşırmamak esas olandır. Buna dikkat edin.
 • Karışımın mürekkep lekesini çözmesi için birkaç saniye bekleyin.
 • Bekleme süreci sonrası yeniden aynı şekilde silmeye devam edin.

 

6 – Duvardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvar için uygulayacağınız çözüm duvarın yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Zira duvardan mürekkebi temizlerken aynı zamanda duvarın yapısına zarar vermemek gerekiyor.

Duvardaki mürekkep lekesini çıkarmak için;

 • Duvarınız su bazlı ve plastik boya altyapılı ise önce ıslak mendille lekeyi ovun.
 • Islanan lekeli bölgeye biraz karbonat sürün ve silmeye devam edin.

Genellikle bu şekilde leke mutlaka çıkacaktır. Ancak başarılı sonuç alamadığınız durumda yine pratik bir çözüm olarak beyaz sirke metodunu kullanabilirsiniz. Fakat vurguladığımız gibi. Bu işlemi duvara zarar vermeden yapın.

 

7 – Çantadan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Çantanıza tükenmez kalem mürekkebi bulaştıysa sakin olun. Evet zor bir durum. Zira mürekkep lekeli bir çanta ile davetlere katılmak istemezsiniz. Ancak merak etmeyin çözüm kolay.

Yukarıda Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarmak maddesinde yazdıklarımızı rahatlıkla uygulayıp çantanızdaki lekeden kurtulabilirsiniz. Soğukkanlı, sakin ve dikkatli bir şekilde.

 

8 – Sehpadan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Sehpanın üzeri deri kaplıysa sehpadan tükenmez kalem lekesini çıkarma işlemi kolay olacak. Çanta ve deri için yazdıklarımız deri sehpa içinde geçerli. Ancak çok ender karşılaşılan kumaş kaplı sehpa olduğu takdirde biraz daha fazla uğraşmak gerekecek.

Fakat merak etmeyin halı için sunduğumuz çözüm önerisi kumaş kaplı sehpa içinde birebir geçerli ve etkili bir çözüm olacaktır.

Tahta yada cam sehpalardan tükenmez kalemi lekesini çıkarmak için üzerine bir çay kaşığı karbonat döküp birkaç damla su ile ıslatıp bekletin. Ardından beyaz sirke ile ıslatılmış pamuklu bezle silin. Leke temizlenecektir.

 

9 – Gömlekten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Gömlekten tükenmez kalem lekesi çıkarmak diğerlerine oranla biraz daha fazla çaba gerektirir. Ancak aynı zamanda kıyafet maddesinde açıkladığımız şekilde yapabilirsiniz.  Panik yapmadan uygularsanız başarılı sonuçlar alacaksınız.

Yapmanız Gerekenler;

 • Tıpkı kıyafetinizdeki gibi kesinlikle çamaşır suyu yada benzeri kullanmayın.
 • Bitkisel deterjan ve iki yemek kaşığı beyaz sirkeyi bir bardak su ile karıştırın
 • Karışımı pamuklu bir bezle lekeli bölgeye bastırarak tampon yapın.
 • Bu aşamada asla ovalama yapmayın sadece tampon uygulayın.
 • Leke birkaç saniyede çözülecektir. Her zamanki gibi sakin olun.
 • Bezin kuru tarafı ile bir defa daha tampon yapın.
 • Şimdi hafifçe silin ve gömleğinize uygun bir programla yıkayın.

 

Sonuç

Tükenmez Kalem Lekesi   gibi son derece girift bir sorunu ele aldık. Konuyu derinlemesine inceledik. Ve bir detayı farkettik. Tükenmez kalemin oluşturduğu leke aslında zor bir leke değil.

Yani korku ve paniğe gerek yok. Önemli olan doğru strateji uygulamak. Unutmayın korku ve panik size hata yaptırır. Önce sakin olun. Durumu net olarak kavrayın. Ve yukarıda açıkladıklarımızı dikkatle yapın.

Bu arada;

⇒  2022 Faydalı Siteler Tavsiyesi başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

“Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? 9 Etkili Tavsiye” üzerine bir yorum

 1. Hocam bu yazı Googleda ararken bulduğum bu yazı bana 112 acil servis gibi yetişti. Gerçekten teşekkür ederim. Gömleğe bulaşan tükenmez kalem lekesini çıkardım teşekkür için bunu yazmayı bi borç olarak gördüm. Ayrıca ilk defa bu kadar derli toplu bi yazı ile karşılaşmak çok güzel. Tekrar teşekkürler… Tolgahan

  Cevapla

Yorum yapın