Sağlıklı Bir Cilt İçin 7 Aşamalı Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı son derece pratik bir tavsiye olacak. Kuşkusuz her kadın güzel olmak ve günün her saatinde güzel görünmek ister.  Elbette kişisel bakım öyle hemen olacak bir şey değildir. Zaman ve uğraşı gerekir.  Bu zamanı sürekli olarak harcamak istemeyebilirsiniz. Fakat bakımınız için bu uğraşıyı bir zaman kaybı olarak görmemelisiniz. Zira temiz ve bakımlı olmak hem çevreniz tarafından çok olumlu karşılanacak hemde sizi tam anlamıyla motive edecek, kendinize olan güveninizi zirveye çıkaracaktır.

Günlük ev işleri, çocuk bakımı üstüne üstlük birde iş hayatı koşuşturmacası ile yorulan ve etkilen organlarınızdan biri olan cildiniz için bütün bir günü kapsayan ve düzenli olarak yapmanız gereken bir cilt bakımı programı hazırladık. Sağlıklı Bir Cilt İçin 7 Adımda Cilt Bakımı  ‘nı periyodik olarak düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde daha zinde bir görünüme kavuşacaksınız. Dahası bu programı uyguladığınız takdirde hem ruhen hem bedenen oldukça rahatlayacak, aynı zamanda tertemiz bir cilde kavuşmanında hazzını yaşayacaksınız.

Sağlıklı Bir Cilt İçin 7 Aşamalı Evde Cilt Bakımı

 

1 – Sabah Saat 07:00 İtibari ile Uyandınız.

Gözlerinizi açtığınız andan itibaren olumlu duygu ve düşünceler içine girin. Gülümseyin. Bunu mutlaka süreklilik haline getirin ve 10 – 15 dakika hafif egzersiz yapın. Her gün düzenli olarak 10 defa yüzünüz karşıya bakar halde çömelip kalkın yani squat hareketi yapın,  10 – 15 defa her iki elinizle yukarı uzanın sanki yukarıdan bişey alıyormuş gibi. Bunu zaten biliyorsunuz. Ayaktayken yere paralel olarak belinizden eğilin belinizi gerdirin arka baldırlarınızdaki gerginliği hissedin. Bildiğiniz bütün bu kültür fizik hareketlerini 10 ar defa tekrarlayın.

Düzenli olarak vücudunuzun her bölgesini belirli miktarlarda hareket ettirin. Ve kültür fizik sonrası 5 – 10 dakika dinlenin. Dinlenirken yüzünüzde tebessüm kesinlikle eksik olmasın. 10 dakikalık dinlenme sonrası ılık bir duş alın. Duş sırasında saç şeklinize uygun şampuan ve krem kullanmaya özellikle dikkat edin. Zira kaliteli ve saçınıza uygun şampuanlar ve saç kremleri saçlarınızı temiz tutarken aynı zamanda daha parlak ve canlı görünmesine sebep olur. Böylece saçlarınız daha kolay şekle girip daha hoş görünebilir.

2 – Saat 07:30 Kahvaltı Vakti

Banyodan çıktınız. Cıvıl cıvıl neşeli hissediyorsunuz. Bunun için zihninizi zorlamalısınız. Banyo sonrası evde kahvaltı alışkanlığınızı kazanmak için mücadele edin kendinizle. Sağlam bir şekilde kahvaltınızı yapın. Besleyiciliği, enerji vericiliği ve daha önemlisi organik yapıları ön planda olan gıdalar seçin. Zeytin, zeytin yağı, çok fazla olmamak kaydıyla gerçek tereyağı ve bal. Bunun yanında süt ve yumurta, domates, biraz beyaz peynir, bir elma ile harika bir kahvaltı yapmış olacaksınız. Unutmayın evde yapacağınız sakn ve sağlıklı bir kahvaltı güne daha zinde başlamanız için atacağınız önemli adımlardan biri. Bunu kesinlikle göz ardı etmeyin.

3 – Saat 07:45 Cilt Maskenizi Hazırlayın

Kendinize uygun olarak hazırlayacağınız bir cilt maskesi sizi seven kaliteli bir  yardımcı gibidir. Sizinde bizzat farkında olduğunuz üzere sabah ilk uyandığınızda cildiniz mat, solgun ve oldukça cansızdır. Bu durumdan kahvaltı sonrası yapacağınız bir yüz maskesi ile kurtulabilir, cildinizin canlı ve daha dinamik bir hava kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin sabah kahvaltınıza dahil ettiğiniz birkaç salatanın kabuklarını kalınca soyup bunları alnınıza, yanaklarınıza ve tüm yüzünüze yapıştırıp kahvaltı süresince yüzünüzde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Kahvaltı sonrası yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra günlük kreminizi sürebilirsiniz. Tamam. Gündüz mesai saatiniz içinde yapmanız gereken bu kadar.

4 – Çalışıyorsanız Mesai Bitti Evdesiniz Ve Saat 20:00 Buhar Banyosu Vakti

Gün içerisinde cildinize bakım yaptınız. Akşam oldu ve şimdi evdesiniz. Şimdi cilt bakımına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Önce güzel bir buhar banyosu bütün vücudunuza çok iyi gelecektir. Hiç kuşkusuz yoğun ve koşuşturmaca ile geçen gününüzün sonunda yorulan yıpranan cildinizi dinlendirmenin ve bakımını yapmanın en güzel yollarından biri buhar banyosudur.  Zira yoğun buhar cildinizi tamamen derinlemesine temizleyecek  ve  cilt gözeneklerin açılıp  daha sağlıklı olmasına sebep olacaktır. Böylece kişisel gece bakımınız daha verimli geçecek cildiniz bundan olumlu etkilenecektir.

Basit bir şekilde buhar banyosunu şöyle yapabilirsiniz.  Geniş ve derin bir plastik leğenin ( bulaşık yıkamada kullanılan leğen ölçüsünde ) içerisini sıcak su ile doldurun.  İçerisine aktardan alabileceğiniz birkaç gül yaprağı ve birkaç damla gülyağı ekleyin. Başınızı buharın dışarı çıkmasını önleyecek şekilde bir havlu ile tamamen kapatın.. 4 – 7 dakika bekledikten sonra yüzünüze uyguladığınız buhar banyonuzu sonlandırın ve sürekli kullandığınız gece kremizi sürün. Hepsi bu kadar. Bu kısa uygulamayı her gün yaptığınız takdirde bu vesileyle cildiniz daha sağlıklı bedeniz daha zinde olacaktır.

5 – Saat 20:20 Buhar Banyosu Sonrası Kaşlarınızı Alabilirsiniz.

Genelde kaş almak için öğlen saatleri tercih edilsede siz bunun aksine akşam buhar banyosu sonrasını tercih edin. Zira uygulamanız sonrası cildiniz gece  uyku süresi boyunca  iyice dinlenir ve kaş alma işlemlerinin sebep olacağı şişkinliklerde tamamen inmiş olur. Cildiniz daha nemli olacağı için daha kolay kaş alma işlemini yapabilirsiniz. Kaş alma işlemi sonrasında kaşlarınıza uygulayacağınız 3 – 5 dakikalık bir masaj ayrıca sizi oldukça rahatlatacaktır.

6 – Saat 21:00 Ayak Bakımı Vakti

Her mevsim olmakla birlikte özellikle kışın haftada en az iki defa ayaklarınıza kapsamlı ve ciddi bir bakım yapmalısınız.  Kuşkusuz bu sayede gün boyu sürekli olarak ayakkabının kapalılığı içinde kalmanın sebep olduğu nasırlaşmaya başlamış bölgelere tam vaktinde süratle müdahale etmiş olursunuz.  Bu bakım için daha önce hazırladığınız orta dere ılık sabunlu su içinde ayaklarınızı 8 – 10 dakika bekletin. Ayaklarınız ılık suyun içindeyken bütün vücudunuzun hafiflediğini tamamen tahatladığınızı hissedin. Bunu bir düşünce olarak alışkanlık edinin. Zihninizde olumlu neşeli düşünceler olsun.

10 dakikalık süre sonunda ayaklarınızı ılık suyun içinden çıkarın ve topuk taşı ile sertliklere müdahale edip iyice temizleyin. Tırnak diplerinizi tamamen temizlediğinize emin olun.  Ayaklarınızı yumuşak bir havlu ile iyice kuruladıktan sonra kaliteli bir cilt bakım kremiyle iyice ovarak kremleyin.   Bu bakım işlemi sonrası  uykuya geçtiğinizde ayağınızdaki kremin silinip gitmemesi için ince çorap giyebilirsiniz. Fakat çok önemli bir noktaya vurgu yapalım. Uyguladığınız bu rutin bakım harici durumlarda çoraplı olarak yatmaya kendinizi alıştırmamız ayak sağlığınız için daha iyi olacaktır.

7 – Saat 21:30 Uyku Öncesi Ilış Duş yada Sıcak Su Dolu Küvette 20 dakika Yatma Vakti

Evden Cilt Bakımı konusunun önemli aşaması. Banyonuzda oturun ve gevşeyin. Boyun ve omuzlarınıza orta sertlikte hareketlerle birkaç dakika masaj uygulayın. Bu masajı daha verimli hale getirmek için bir boyun ve omuz bölgelerinize birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.  Uyguladığınız bu masaj sonrası 37 dereceden fazla sıcak olmayan dolu küvette 20 dakika yatın. Gözlerinizi kapatın ve zihninizde var olan bütün olumsuz düşünceleri tereddütsüz olarak söküp atın. Olumlu düşünceler içinde olun ve yüzünüze bir tebessüm yayın.

Böylece vücudunuz oldukça gevşeyecek  ve yatağınıza geçip yatmadan önce rahatlamış olacaksınız.  Banyonuzda küvet olmaması sorun teşkil etmeyecektir. Aynı şeyi duş başlığından tepenizden aşağı dökülen su ilede yapabilirsiniz.  Uyumadan önce ılık duş almayı periyodik bir alışkanlık haline getirmeniz iyi olacaktır.  Rahat bir uyku uyumak istiyorsanız yatağınıza geçmeden 30 dakika önce yiyeceğiniz bir kase yoğurt yada  bir bardak rezene çayı rahatlayıp gevşeyerek iyi bir uyku uyumanıza vesile olacaktır. Tabi her zamanki gibi zihniniz keyifli olumlu ve huzurlu düşüncelerle dolu olmalı.

 

 

Yorum yapın