Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin 5 Etkili Tavsiye

Dünya genelinde herkeste görülebilecek yaygın bir sorun olan ağız kokusu kuşkusuz hayat kalitesini düşüren ve insanı oldukça rahatsız eden bir sorun. Dahası kişinin sosyal hayattan tamamen kopmasına kadar gidebilen ve süratle tedavi edilmesi gereken oldukça ciddi bir olgu.

Ağız kokusunun genellikle günlük tüketilen gıdaların ağızda bıraktığı kalıntılardan meydana gelen basit yapısı olabilir. Bu durum sürekli diş fırçalama alışkanlığı ile aşılabilir.

Fakat diş fırçalamakla dahi geçmeyen adeta kronikleşmiş ağız kokusu durumlarında mutlaka ciddi tedavi aşamaları gerekiyor. Ağız kokusundan kurtulmak için gerekli çalışmaları bir an önce başlatmak çok önemli.

Hayat kalitenizi ciddi anlamda düşüren şiddetli bir ağız kokusu vakasının tam ortasındaysanız sizin için bu sorunu aşmanıza yardımcı olacak çok etkili tavsiyelerimiz var. Ağız kokusundan kurtulmak için 5 maddede bir araya getirdiğimiz maddeleri okuyup adım adım ve tam belirtildiği gibi uygulayın. Kısa sürede ağız kokusundan kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin 5 Etkili Tavsiye

1 – Ağız Kokusunun Sebebi Nedir

Öncelikle ağız kokusunun sebebi üzerinde durulmalı ve mutlaka bu sebep tam olarak tespit edilmeli. Bunun için alanında uzman doktorlardan yardım alabilirsiniz. İlk aşamada öncelikle kulak burun boğaz doktoruna tedavi olmanız gerekiyor. Zira ağız kokusunun altında yatan sebep bu genellikle bölümle ilgili olabilmektedir.

Kulak Burun Boğaz kapsama alanınıyla ilgili olarak sinüzite bağlı sebeplerden, bademcikte meydana gelen iltihaplanmaya, diş eti hastalıklarından, dilde mantar oluşumuna, mide bağırsak rahatsızlıklarından, tümör problemlerine kadar onlarca sebep ortaya çıkabilmektedir.

Muayene olduğunuz kulak burun boğaz doktoru yaptığı tetkikler neticesi sebebi net olarak teşhis edip sizi ilgili birime yönlendirecektir.

Ağız kokusunun sebebi net olarak teşhis edildiyse artık kapsamlı tedavi aşamasına başlama vakti gelmiş demektir.

2 – Ağız Kokusu Tedavisi Başlıyor

Kulak burun boğaz bölümündeki muayeneniz neticesinde ağız kokusu sebebi net olarak teşhis edildiyse ilk aşamayı başarıyla geçtiniz demektir. Böylece ağız kokusu tedavisi için ilk etkili adımı atmış oluyorsunuz. Zira problemin önce sebebi tespit edilmeli. Sebep ortadan kaldırıldığı zaman problem çözülmüş olacaktır.

Ağız kokusuna sebep olan etkenler yukarıda 1. maddede genel hatlarıyla belirttiğimiz durumlar olabilir. Bu size doktorunuz tarafından bildirilmiş ve tedavi için bir yol haritası çıkarılmış olacaktır. Örneğin ağız kokusunun sebebi sinüzit rahatsızlığınız olabilir. Siz sinüzitin ağız kokusuna sebep olacağına ihtimal dahi vermiyordunuz. Şimdi bu durumla yüzleştiniz.

Peki bu örnekte belirttiğimiz sinüzit rahatsızlığının sebep olduğu ağız kokusu için tedavi nasıl olmalı?.

Oldukça yoğun ve ağır kokulu olan sinüzit iltihabı genize doğru akmaya başlayınca bu durum ağız kokusunu beraberinde getiriyor. Peki çözüm ne?.

Doktorunuz sizin için uygun ilaç tedavisini mutlaka belirleyecek, öncelikle ilaç tedavisi ile bu iltihabın kurutulup temizlenmesi esas olduğu için tedavi şeklide bu yönde olacaktır.

Fakat elbette ilaç tedavisinin yeterli olmadığı ilerlemiş sinüzit durumlarında doktorunuz çözüm olarak sinüs cerrahisi operasyonu önerebilir. Mutlaka bu öneriyi dikkate almalı, süratle tedavi aşamasına geçmelisiniz.

Bu örnekte belirttiğimiz üzere doktorunuz ağız kokusuna sinüs iltihabının sebep olduğunu belirtmişse hemen bu sebebi ortadan kaldırmak için harekete geçmeniz ve doktorunuzu dinlemeniz akıllıca olacaktır.

3 – Diş Bakımınızı Yapıyormusunuz?

Başlangıçta kulak burun boğaz bölümüne giderek iyi bir muayene yaptırdınız ve sebep eğer ağzın bizzat kendisi, diş ve diş eti kaynaklı değilse söz konusu sebebi öğrenip ilgili tedaviyi ertelemeden yaptırmaya başladınız. Bu çok güzel. Zira kısa süre sonra artık ağız kokusu probleminiz olmayacak.

Peki doktorunuz yapmış olduğu kapsamlı muayene ve tetkikler neticesinde ağız kokusunun tamamen dişlerinizle ilgili bir problem olduğunu söylediyse ne yapmanız gerekiyor?. Çok basit. Hemen diş doktorundan randevu almalı ve muayene gününü kesinlikle göz ardı etmeden gitmelisiniz.

Ağı ve Diş bakımı ihmale gelmeyecek çok önemli organlar. Dahası dünya genelinde ağız kokusunun en önemli sebebi bakımsız ağız ve dişler. Bu olgu 2002 ‘de Amerika ‘da yapılan araştırmada da bilimsel olarak kanıtlanmış. Ağız ve dişler kendilerine gereken önem gösterilmeyip bakımsız bırakıldığı takdirde bakteri yuvası haline gelebiliyor.

Ağızda yuvalanan söz konusu bu bakteriler gerekli temizlik yapılmadığı takdirde dil üstünde, diş aralarında ve boğazda saklanarak büyüyüp güçlenmeye devam ederler. Zamanla dişlerde meydana gelen çürümlerin sebebide bu bakteriler ve dişlerin arasında uzun süre kalıp bozulan yiyecek parçalarıdır. Dolayısı ile çürüyen dişler kaçınılmaz olarak ağız kokusu yapmaya başlayacaktır.

Kişi diş temizliğini önemsemiyor olabilir. Fakat ilerleyen zamanlarda bunun bedeli çok ağır olacaktır. Zira ağız kokusu makalemizin başındada belirttiğimiz üzere kişinin hayatını her alanda çok ciddi olarak etkileyen bir süreçtir. Fakat tabiki zararın neresinden süratle dönülürse ve hemen bu zararın telafisi yoluna gidilirse o kadar iyidir. Hemen ve hiç beklemeksizin.

Peki ne yapmalısınız?. Ağız kokunuzun diş ve diş eti kaynaklı olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren diş doktorunun sizin için çizdiği yol haritasını uygulamada kesinlikle çok titiz ve dikkatli olmalısınız. Zira tüm hayatınızı derinden etkileyen ağız kokusundan kurtulmak için bu çok önemli olmazsa olmaz bir şart.

Doktorunuz tedavi sürecinde öncelikle çürümüş dişleriniz için tamamen çekme yada dolgu tedavisi süreci başlatabilecektir. Buna mutlaka aksatmadan uymalı ve bu süreci başarı ile geçmelisiniz.

4 – Artık Düzenli Olarak Diş Fırçalama ve Ağız Bakımı Yapma Vakti Geldi

Ağız ve diş bakımını yapmadığınız için dayanılmaz bir ağız kokusu ile karşılaştınız. Bu sizin tüm hayatınızı sosyal ve psikolojik açıdan oldukça derin etkiledi. Yani ağız ve diş bakımı yapmanın bedeli çok ağır oldu. Aynı zamanda sağlıklı dişleriniz çürüdü. Çektirdiniz yada dolgu yaptırdınız. Sonuç olarak ağız kokusuna sebep olan dişlerden kurtuldunuz.

Ve artık kesinlikle bundan sonra düzenli olarak diş fırçalama ve ağız bakımı yapma kararı verdiniz. Çok güzel. Bu karardan kesinlikle taviz vermeden düzenli ve disipli olarak her gün sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere dişlerinizi kaliteli bir diş fırçası ile dairesel olarak bir – iki dakika süreyle fırçalayın. Kesinlikle ertemeleyin “yorgunum” bahanesiyle ötelemeyin ve her gün dişlerinizi fırçalayın. Ayrıca destek olarak diş ipi kullanmakta fayda sağlayacaktır.

5 – Antibakteriyel Madde İle Gargara Yapın

Sadece dişlerinizi fırçalamak yetermi?. Elbette hayır. Ağız kokusuna sebep olan en önemli etken dil üzerine yuvalanan bakterilerdir. Söz konusu bakterilerden kurtulmak için dilinizede bakım yapmalısınız. Kaliteli diş fırçanızın arka tarafı diliniz üzerinde hafi hareketlerle temizleme işlemi yapmanız için tasarlanmıştır.

Dili bakterilerden arındırmak için bu şekilde fırçalama işleminden sonra uygulanacak metod ise antibakteriyel madde ile günde en az iki defa yaklaşık bir dakika süreyle gargara yapmak. Bu oldukça etkili bir metoddur ve dil üzerindeki bakterilerin temizlenmesi açısından son derece gerekli bir uygulamadır.

Antibakteriyel madde olarak halk arasında karbonat olarak bilinen sodyum bi karbonat çok iyi bir çözüm yoludur. Bir bardak suya ekleceğiniz bir çay kaşığı karbonatla çok iyi bir gargaranızı oluşturabilirsiniz. Karbonat genel hijyen açısından çok etkili bir maddedir.

Ayrıca bir diğer alternatif olarak My Guard Ağız Spreyi kullanmayıda değerlendirebilirsiniz. Kekik ve Zencefil ekstresi içeren ağız spreyi ürününü incelemek için tıklayın → 

Fakat burada şunu özellikle belirtmekte fayda var. Burada yazdıklarımızı sadece okumakla kalıp uygulamaya geçirmediğiniz takdirde yada aynı şekilde düzensiz yaptığınız takdirde kesinlikle başarı elde edemezsiniz. Şunu bi defa iyice netleştirelim.

Dürüst olun. Ağız kokusu sizi çok ciddi anlamda rahatsız ediyor. Bütün hayatınız bundan olumsuz etkileniyor. Bizim size sunduğumuz çözüm önerileri ise bu kokudan kurtulmanız için çok etkili. O halde kesinlikle disiplinize bir şekilde tıpkı burada yazdığımız gibi davranın. Ve kesinlikle bundan taviz vermeyin.

Yorum yapın